LTC1734ES6-4.2#TRPBF
UDEL Chips Tech Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
LTC1734ES6-4.2#TRPBF
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Battery Chargers
Product Status : Active
Current - Charging : Constant - Programmable
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR)
Series : -
Fault Protection : Over Current, Over Temperature
Number of Cells : 1
Supplier Device Package : TSOT-23-6
Battery Pack Voltage : 4.2V
Mfr : Analog Devices Inc.
Programmable Features : Current
Battery Chemistry : Multi-Chemistry
Package / Case : SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Interface : -
Charge Current - Max : 700mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Max) : 8V