ACS37002LMABTR-050B5
UDEL Chips Tech Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
ACS37002LMABTR-050B5
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TA)
Package / Case : 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Accuracy : ±1.75%
Sensor Type : Hall Effect
Current - Supply (Max) : 18mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 50A
Response Time : 2.5µs
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : ACS37002
Sensitivity : 40mV/A
Linearity : ±0.75%
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : 400kHz
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number : ACS370
Description : 400 KHZ, HIGH ACCURACY CURRENT S
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)