ACS770LCB-100B-PFF-T
UDEL Chips Tech Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
ACS770LCB-100B-PFF-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C
Package / Case : 5-CB Formed Leads, PFF
Accuracy : ±0.6%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 15mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 100A
Response Time : 4.6µs
Package : Tube
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Series : ACS770
Sensitivity : 20mV/A
Linearity : ±1%
Supplier Device Package : 5-CB Module
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 120kHz
Voltage - Supply : 5V
Base Product Number : ACS770
Description : SENSOR CURRENT HALL 100A AC/DC
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
Current Sensor 100A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF